Kariyer Nedir?

Kariyer çok duymaya başladığımız bir kavram değil mi? Mehpare Hanımların oğlu kariyer yapmış, hemen evlenme kariyerin olsun, senin kariyer sahibi olduğunu görmek istiyorum, kariyerimin en parlak dönemindeyim, kariyerim için buna katlanmak zorundayım gibi sözlere aşinayız.

Kariyer;  Kişinin yaşamı boyunca, kendine hedefler belirleyip bu hedefleri gerçekleştirebileceği gerekli eğitim ve tecrübeye sahip olacak şekilde iş ve sosyal yaşantısına yoğunlaşması, evrensel bir birey olarak kendini mesleki, ekonomik, fikirsel, duygusal açılardan sürekli geliştirmesi süreçlerinin tümünü ifade eder.

Daha kısa bir ifadeyle kariyer; statüler toplamıdır. Bir kişi Mehpare Hanımın oğlu, iş yeri sahibi Leyla Hanımın eşi, A Holding Satınalma Müdürü, B Sosyal Yardımlaşma Derneğinin Onursal Başkanı, C Futbol Takımının Kurul Delegesi olabilir. Bunların tamamı o kişinin statüleridir. Öyle ise, bu kişi çalıştığı işinde ne kadar yükselirse yükselsin, ne kadar kazanırsa kazansın bu statülerinden bağımsız bir kariyer sürdüremez.

kariyer için ardışık iş deneyimleri, bilgi, tecrübe ve tutumlarının bileşkesidir dememiz mümkün. Tabi buradan anlayabileceğimiz üzere kariyer kişinin beklentileri ile alakalı olduğu için bir içsel boyut, bulunduğu ortamlarla bağlantılı olduğu için de bir dışsal boyut içerir. Bu çerçevede bireyin “ben gerçekten ne istiyorum?”, “hedeflerime ulaşmak için nelere sahibim, nelerim eksik?” şeklinde kendini sorgulaması söz konusudur.

Siz de kendi kariyerinizi planlamak istemez misiniz? Cevabınız evet ise kariyerinizi planlamaya hemen şimdi kendinizi, hayallerinizi ve yeteneklerinizi yeniden sorgulayarak başlayabilirsiniz.

(ÖMER Kariyer Uzmanı Umur ÇALIKOĞLU’ nun 23 Ekim 2014′ te İndigo Dergisinde yayımlanan yazısından alıntıdır)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s