İstediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?

Yıllardır üniversitede hocalık yapıyorum. Herhalde yüzlerce de sınav yaptım ve okudum. Bu yazım tam da şu günlerde final ya da bütünleme sınavlarına giren sevgili öğrenci kardeşlerime gelsin…

Herhangi bir sınavda başarılı olmanın en önemli ve ilk kuralı o sınavın yapıldığı konuya hâkim olmaktır elbette. Ancak ikinci önemli kuralsa bu bilgileri yazılı, sözlü ya da görsel iletişim yöntemlerini doğru kullanarak aktarabilmektir. Aslında ders çalışma teknikleri de sınavlarda başarılı olma yöntemleri de yazılı, sözlü ve görsel iletişim yöntemlerini bilmek ve kullanmakla doğrudan ilişkilidir. Etkili dinleme, konuşma, yazma becerileri bizi yaşamın birçok alanında olduğu gibi akademik yaşamda da başarıya taşıyan anahtarlardır.

Biliyorum ama anlatamıyorum!

Bilmek bir şey, bildiğini aktarmak ise başka bir şeydir. Tüm sınav tiplerinde ölçülmeye çalışılan şey bilginiz, bilginizi gösterme yolunuzsa iletişim becerilerinizdir.

Eğitimcilerin öğrencilerinin konuya hâkimiyetini anlamak için kullandıkları farklı soru türleri vardır. Soruyu doğru anlamadan doğru yanıtı vermekse güçtür. Örneklerle bakalım;

Tanımlayınız. Sayınız. Listeleyiniz: Sizden istenen belli bir konunun tanımı, maddeleri, boyutlarıdır. Kişisel fikirleriniz değil salt bilgi soran sorulardır.

Konuyu bir örnekle açıklayınız: Konu hakkında örnek verebilmek bir konuyu ne kadar iyi anladığınızın ve yaşamdaki karşılığını ne kadar iyi görebildiğinizin en önemli göstergelerinden biridir. Sınıfta verilen ya da herkesin ulaşabileceği basit örneklerin dışında örnekler verebilmekse daha iyi bir not alabilmenizi sağlar.

Konuyu tartışınız: Üstelik bir sınav kâğıdının başında ve tek başınıza! Burada sizden asıl istenen konunun farklı boyutlarını, bu farklı boyutların avantaj ve dezavantajlarını ne ölçüde bildiğinizi göstermenizdir. Tartışma beklenen sorularda konuyu sadece açıklamanız değil “birinci yol izlenirse şöyle, ikinci yol izlenirse şöyle sonuçları olabilir” gibi çıkarımlarda bulunmanızdır.

“Sizce … ?”: “Kaynakların tükenmemesi için çevrenin korunması sizce gerekli midir?” sorusuna “Evet, bence gereklidir” cevabıyla tam not almayı umarım beklemiyorsunuzdur. Bu tür sorularda önemli olan konu hakkında bilginizi aktardıktan sonra mümkünse çeşitli örnekler de vererek açıklamalar yapabilmeniz ve orijinal düşünceler sunabilmenizdir.

Görüş ve düşüncelerinizi açıklayınız: Sizden tam olarak istenen yaratıcılığınızı kullanmanız ve düşünce üretmenizdir. Ancak belli bir konuda düşünce üretebilmek için önce o konu hakkındaki fikirleri bilmeniz, fikirleri anlayabilmeniz için literatürü anlamanız, literatürü anlayabilmek için gerekli terminolojiyi öğrenmeniz, bolca okumanız ve araştırmanız şarttır. Yani aslında orijinal düşünceler üretebilmek o konuyu ne kadar iyi bildiğinizi göstermenin en üst düzey göstergesidir. Bu altyapıya sahip olmadan vereceğiniz her türlü “bence” ile başlayan yanıt eksik kalacaktır.

honki_1Ah, bir 10 dakikam daha olsaydı!

Muhtemelen 10 değil 50 dakikanız da olsaydı o sınav istediğiniz gibi sonuçlanmayacaktı. Deneyimli eğitimciler sınavları hazırlarken o sınav için optimum bir süre belirlerler. Sizden beklenense bu koşullar altında, bu sürede performansınızı sergilemektir.

Her sınavın başında önce tüm soruları okuyarak doğru anladığınızdan emin olmalı, her soruya ne kadar zaman ayıracağınızı belirlemeli, seçimlik sorular varsa hangilerini seçeceğinize karar vermeli, sizi en çok yoracak ve zaman harcayacağınız soruları bulmalı yani planlama yapmalısınız. Sonrasında yapacağınız ise sadece plana uymak ve zamanı etkin kullanmaktır.

Hepinize yaşamınızdaki tüm sınavlarda başarılar diliyorum!

Öğr. Gör. Mehtap Gülaçtı

ÖMER Direktörü

 

Not: Cevap 144 Tonki:)

https://mehtapgulacti.wordpress.com/2017/01/16/istedigimiz-sorudan-baslayabilir-miyiz/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s