Sosyal Medya :))

Günlük rutinlerimiz ne hızlı değişiyor değil mi? Teknolojinin, kendini bize kabul ettirmesine hayranım. Şu sosyal medya meselesi diyorum. İnternetin hayatımıza girişini hatırlar mısınız? Telefon üzerinden internete bağlanmaya çalışırken dinlediğimiz küçük senfoninin sesini özlediğim oluyor. Çok kişi, aynı anda internete girdiğinde daha yavaş olurdu. Belli saatleri tercih ederdiniz yükleme yapacaksanız. Şimdi ise sosyal medya ile geldiğimiz nokta inanılır gibi değil. Bir rutinimiz haline geldi. Bir iletişim biçimi, bir davranış biçimi, bir pazarlama biçimi, bir hobi, bir…

Firmalar, tüketicinin zihnine hitap etmeyi öğrendiklerinde, Amerika’yı yeniden keşfettiklerini sandılar. Durumun böyle olmadığı kısa sürede ortaya çıktı ve bu dönem–bu sebepten- uzun sürmedi. Örneğin ayakkabı satan bir firma ‘biz ayakkabı satmıyoruz, kıymetli ayaklarınıza yürüyüş konforu ve keyfi satıyoruz’ dediğinde ilk başta bu işe yaradı. Ancak bir semt pazarında ‘hayat kadar acı biber’ yazılı döviz altında kilosu 1 liradan biber satan esnafı gördüğümüzde bunun o kadar önemli bir buluş olmadığını anladık. Tüketici zihnine hitap etmek belki bir buluştu ama artık geride kaldı. Esas önemli olan tüketicinin duygusuna hitap etmektir. Zihne, duyguları harekete geçirmeden dokunmak, işin içine mantık gireceği için yeterli değildir.

Sosyal medyada olan firmalar ile olmayan firmalar ciddi şekilde ayrılmaya başladı. Bunun internetten satış ile hiç ama hiç bir ilgisi yok. Bu iletişim mecrasının değişmesiyle alakalı. Sosyal medya bir iletişim biçimidir; telepatiktir, empatiktir. Bu iletişim dilini kullanmayı öğrenen firmalar ve şahıslar, kendileri harika olmasa bile harikalar yaratabilirler. Üstelik sosyal medya diğer sektörlerden farklı olarak kural koyucuların ve kuralların değişken olduğu bir sektör. Ürün ya da şahıs değil ürünün ya da şahısın hissettirdiklerinin önemli olduğu bir sektör.

Beş yıl sonra, bu sektörde var olmamak, ‘ben aslında yok muyum?’ sorusunun sorulmasına neden olabilir. Üstelik işe alımlarda da adaylarının sosyal medyalarının incelediğini biliyoruz. Bu sebepten eğer bir girişimci olacaksak veya birey olarak kendimizi bir alanda marka yapmak istiyorsak şimdiden sosyal medyada var olmalı ve kendimizi orada da işlemek zorundayız.

(ÖMER Kariyer Uzmanı Umur ÇALIKOĞLU’ nun 1 Eylül 2015′ te İndigo Dergisinde yayımlanan yazısından alıntıdır)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s