Kariyer Planlama Nedir?

Kariyer Planlama üniversiteli gençler için belki de en önemli ders dışı aktivite olmalıdır. Sürekli olarak yeteneklerimizi ve hayallerimizi gözden geçirip iş sektörlerinin şartlarını değerlendirerek ruhumuza dokunacak bir plan yapmalıyız. Bu planımızın içine aile, hobiler, sosyal çalışmalar gibi bazı olguları da katarak planlama yaparsak işte bu artık bizim kariyer planımızdır.

Biz kariyer planlamaya bireysel ve kurumsal açılardan bakabiliyoruz. Bireyin kendi kariyerini planlıyor olması kurumu ilgilendirdiği gibi kurumunda bireyin kariyerini planlamakta olması bireyi ilgilendirir. Kariyer planlaması, bir işgörenin sahip olduğu bilgi, yetenek, beceri ve güdülerinin geliştirilmesiyle, çalışmakta olduğu örgüt içindeki ilerleyişinin ya da yükselmesinin planlamasıdır. Kariyer planlamasının iki boyutu vardır.

İlk boyut, kariyerini planlama durumunda olan bireyin kendi kişiliğinde oluşacaktır. Birey çalışma yaşamında yerini bilme, anlama ve gelecekte nerede olmak istediğini belirleme durumunda olacaktır. Bu bireyin kariyerini planlamasıdır. İkinci boyut ise, kariyerin örgüt açısından irdelenmesi ve yönlendirilmesidir. Burada örgüt kendi amaçlarını ön planda tutarak bireysel amaçları kendisine uyarlamaya çalışmaktadır. Bir bakıma burada amaçları bütünleştirilmesine gidilmektedir.

Sammel Butler; “herkesin işi, edebiyat, mimari veya herneyse, daima o kişinin portresidir.” der. Seçtiğiniz işi seçme aşamasında gösterdiğiniz titizlik, işinizi geliştirirken gösterdiğiniz emeğin sonunda bulunmak istediğiniz yere yaklaştıkça işiniz daha çok siz, siz ise daha çok işiniz olursunuz.

Eskiden yöneticiler ve uzmanlar ömür boyu istihdam garantisi üzerinde durmaktaydılar. Fakat günümüzde bu durum tamamiyle değişmiştir. Bu anlamdaki psikolojik yapılanmalar kırılmıştır. Günümüzde yeni kariyer ve örgütsel kurallar vardır.
Dünyanın ticari entegrasyonu ile birlikte yıkılması imkansız gibi görünen çok uluslu firmalar yok olmakta, ortak Pazar gibi oluşumlar rekabeti dayanılamayacak boyutlara ulaştırmaktadır. Uluslararası finans piyasa ve borsalarında firmalar bir günde el değiştirmekte, yeni yönetim için satın aldıkları firmanın eski kültürünün ve çalışanları için planladığı kariyerin basamaklarının hiç bir önemi kalmamaktadır.

Güçlü bir kariyer planı yapan kişi doğru örgütlerde, doğru zamanda, doğru donanımda bulunduğunda bu uyum artacaktır. Kariyer planlamanın amacı bir yandan bireylerin işletme içinde bilgi, beceri ve yeteneklerine uygun işlerde çalışmasını sağlamak; diğer yandan da kişinin amaçları ile işletme amaçlarını bütünleştirerek motivasyon, etkinlik ve verimliliği arttırmaktır.

(ÖMER Kariyer Uzmanı Umur ÇALIKOĞLU’nun 30 Kasım’da İndigo Dergisinde yayımlanan yazısından alıntıdır)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s