Fenomenolojik Benlik Kuramı

İnsan doğumdan itibaren hayatta farklı çevresel koşullar, farklı aile dinamikleri ve etkileşimde bulunduğu nesne ve olaylarla iletişime geçer. Benlik, gerçeği tanımak ve uyum sağlamak, çevreden gelen uyarıcıları algılamak, seçmek, saklamak, anımsamak, düşünmek, kavramları değerlendirmek, karşılaşılan engellere çözüm yolu bulmak, geleceğe ilişkin tasarılar yapmak, savunmak düzenekleri geliştirmek gibi görevleri yerine getirir (Yurdagül, 1987:1). Kişinin aslında kendisini tanımasıdır. Etrafındaki insanlardan sahip olduğu eşyalara kadar benliğimizi oluşturan ögelerin varlığından söz edebiliriz.

rogersRogers’ın Fenomenolojik Benlik Kuramı, Hümanist kuramlardan biri olup, insana ve insanın değerlerine önem veren bir kuramdır. Rogers’a göre gerçek, olayı algılayış biçimine göre değişmektedir. Kişinin kendi ile olan iletişiminin ne denli sağlıklı olduğu aslında değişimi sağlayan en önemli noktalardan biridir.

Hepimizin kendimiz ile ilgili idealini kurduğu bir benlik değeri vardır . Varolduğunu düşündüğümüz benlik ile ideal benlik arasındaki farkı değerlendirmemiz benlik saygısını oluşturmaktadır. Benlik saygısını kişinin kendi gelişimleri ile geliştirebilmek mümkündür. Ancak benlik saygısı kısa bir sürede değişebilecek bir durum değildir. Gelişimi kendiliğinden olmamakla birlikte, kişinin kendisinin istekli olması gerekmektedir.

“Goethe’nin de dediği gibi, insanın başına gelebilecek en büyük kötülük kendi hakkındaki kötü düşünceleridir.”

Psikolog Saime Serpil ÖZGÜL

pdb@istinye.edu.tr

 

 

KAYNAKÇA

Yurdagül, Şükran. Bazı Sosyo-ekonomik Değişkenlerin Lise Öğrencilerinin Benlik Tasarımına Etkisi, Yayınlanmamış Doktora Tezi, Ankara: Hacettepe Üniversitesi, 1987.

Arseven, Ali. Benlik Tasarımı (Gelişimi ve Okul Başarısıyla İlişkisi), Eğitim Fakültesi Dergisi, 1986, Sayı 1, Sayfa 15-17.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s