İletişimde Duygular

Kişinin geçmiş yaşam deneyimleri, duygusal olarak ifadelerini kontrol etmesi ve bu hislerini paylaşması sosyalleşmenin yapı taşını oluşturmaktadır. Çünkü yaşamımızın büyük bir çoğunluğunda içinde bulunduğumuz durumu ifade edebilmek için zaman harcarız. Bunu yaparken duygu düşünce ve davranışlar büyük bir önem kazanmaktadır. Duygularımızı ifade ederken genelde ”Kafam karışık gibi hissediyorum” şeklinde söyleriz. Peki gerçekten hissetmek ve duygular arasındaki fark nedir?

Hisler çoğunlukla bireyin anlık değişiklikleri sonucu, örneğin kalp çarpıntısı gibi kişiye özgü deneyimlerinin söz konusu olduğu bir süreçtir. Duygular ise; kişinin hayatını devam ettirebilmesi adına düzen içerisinde kısa süreli uyum sağlayan tepkileridir. Kişi duyguyu hissetme, bunu ifade etme ve duygularını ayırt etme güçlüğü çekiyorsa aynı zamanda hayal etme gücünün zayıf olduğu söylenebilir. Aynı zamanda bireyler karşılaştıkları güçlükler konusunda daha tek düze sonuçlar düşünüyorsa duygulanımlarında bozukluk yaşayabilirler.

Duyguları ifade etme aşamasında kişilerin öncelikle empatik bir yaklaşım içerisinde olmaları gerekmektedir. İletişime geçtiğimiz kişiye anlaşıldığına dair mesajı verirken aynı zamanda kişiye değerli olduğunu hissettirdiğimizde empati yapmış oluruz. Kişi sahip olduğu duyguların ne kadar farkına varırsa hayatının yönünü ona göre şekillendirir. İletişime geçerken ‘Ben dili’ kullanmak bir diğer önemli ögedir. Örneğin ”Bu akşam kendimi çok yorgun hissediyorum. İstersen buluşmayı başka bir güne erteleyelim. ” cümlesinde kişi suçluluk duygusu hissetmez. Ancak ”Beni hiçbir zaman anlamıyorsun. Dışarı çıkmak için yorgun olma ihtimalimi hiç düşünmüyorsun değil mi? Arkadaştan çok çocuk gibi davranıyorsun.” cümlesinde kişi kendini yargılanmış ve suçlu hissettiğinden savunmaya geçer. Bu da iletişimde problemler oluşmasına neden olur.

Duygular konusunda yapılan araştırmalar doğrultusunda Robert Plutchik duyguların tanımlanması ve sınıflandırması için duygu çemberini oluşturmuştur. Duyguların 8 temel kategoride ele alındığını ifade etmiştir.                              plutchik-sayiyon

Sağlıklı iletişimi sağlamak için kişinin içinde bulunduğu duruma bağlı olarak düşüncelerini ifade etmesi gerekir. Sonuç olarak sağlıklı iletişim ortaya çıkan düşünce sonrasında buna bağlı hissedilen duyguya yönelik davranışlar sergilemektir.

 

Psikolog Saime Serpil ÖZGÜL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s