Eleştiriye ne kadar açığız?

Eleştiriye ne kadar açığız?

Zaman zaman kusursuz olmanın hayalini kurarız. Kusursuz bir evlilik, kusursuz bir sevgili, kusursuz bir hayat… Kusursuz olmak bu kadar hayali kurulabilecek bir durum mudur? Ya da kaçınılması gereken ve kendi özelliklerimizin farkına varmamızı engelleyen bir durum mu?

Eleştiri bir kişi, olay ya da durumu doğru ya da yanlış olarak algılamamız ve bunu ifade ediş şeklimizdir. Her iki alanın da irdelenerek bir görüş belirtilmesidir. Toplum olarak algıladığımız eleştiri ise sadece olumsuz tarafına odaklanarak durumlar hakkında olumsuz filtreler yapmaktır.”Yine aynı elbiseyi giydin sana giyme demiyor muyum? Olmuyor sana.” cümlesi yerine”Bu elbiseyi giydiğin zaman üzerindeki duruşu seni normalden daha kilolu gösterdiği için yanıltıcı oluyor. Belki daha farklı bir kumaşta olursa daha objektif bir görüntü olur. “Bu iki cümle arasında yanıltıcı olan birinci cümlede kişi hem yargılandığını hissediyor hem de özgüveni zedeleniyor. Vereceği tepki de kendisini savunmaya yönelik olduğu için iletişimde hatalar oluyor. Ancak ikinci cümlede kişiye o elbiseyi giymemesinin nedeninin elbiseden kaynaklı olduğu ve daha farklı bir kumaşın kendi görüntüsünü objektif göstereceği ifade ediliyor. Halbuki eleştiriyi ifade etme biçiminin kişinin algısını ve konu ile ilgili yorumlamasını farklı etkileyeceği ihtimali düşünülmüyor.

Kişinin kendi hakkında düşünceleri veya herhangi bir konu hakkında fikrî yargısı kendisine öz eleştiri yapmasını sağlar. Eleştiriye dair yorumlamamız bizi etkileyen bir süreçtir. Süreç içerisinde atılan adımlar da kişinin kendine yönelik davranışlarını değerlendirmesine yardımcı olur.

 

 

Psikolog Saime Serpil ÖZGÜL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s