Mevsim Geçişleri İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiler?

Vücudumuzda salgılanan seretoninin birden fazla görevi vardır. Mutluluk hormonu olarak da adlandırılan seretoninin, kişinin vücut sıcaklığını düzenlediği bilinmektedir. Bu etkenlerin dışında genetik faktörler de büyük bir önem taşımaktadır. Mevsimsel değişiklikler ve stres gibi durumlar depresyona neden olabildiği gibi kişi genlerden kaynaklı depresif duygu durum içerisine de giriyor olabilir.

Mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemlerde kişilerde huzursuzluk, isteksizlik gibi durumların arttığını gözlemlemekteyiz. Güneşli havalarda kişiler daha enerjik, daha mutlu hissederken, kapalı havalarda kişilerde isteksizlik, yorgunluk görülebilir. Bu durum kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı kişiler mevsim geçişlerinde daha yoğun depresif duygu durum içerisinde olurken, bazı kişiler için ise çok fazla değişiklik yaşanmaz. Bu şekilde kişiden kişiye değişen uyum güçlükleri meydana gelmektedir.

Kişinin içinde bulunduğu durumun farkında olması ve bu durum içerisinden çıkmak için çaba sarf ediyor olması en büyük adımdır. Bunun için seretonin seviyesini artırarak kendimizi iyi hissettirecek aktivitelere 222222yönelebiliriz. Uyku süresinin düzenli olması, vücudun güneş ışığını alması ve yürüyüş gibi aktiviteler seretonin seviyemizin dengede olmasına yardımcı olabilir. Spor yapmanın yanında kişinin beslenmesini dengeli tutması da gerekmektedir.

Meraklısına:

Stephen Hawking’den depresyonda olan kişilere birkaç öğüt var.

  • Çıkış her zaman vardır.
  • Doğru bir bakış açısı ile her şeyi değiştirebilirsin.
  • Hayat var olduğu sürece umut da her zaman vardır.

 

Psikolog Saime Serpil ÖZGÜL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s